Business intelligence uzupełnienie ERP

Jakże często można usłyszeć takie słowa: mamy ERP-a i nic nam więcej nie potrzeba. Raporty mamy w ERP-ie i żadne dodatkowe narzędzia jak business intelligence nie są nam potrzebne.

Tylko, że w znakomitej większości przypadków, posiadanie raportów w ERP-ie oznacza, że owe „raporty” są wyeksportowane do Excela, w postaci tabeli surowej, bądź częściowo zagregowanej jako dane źródłowe.

I tu nie kończy, a zaczyna się praca nad raportem z ERP. Na tym etapie rozpoczyna się obrabianie danych, pisanie kalkulacji za pomocą funkcji excel, budowanie tabel przestawnych i wykresów.

Ten proces nie jest taki skomplikowany o ile zależy nam tylko na wycinku informacji. Jeżeli jednak chcemy uzyskać informację bazującą na danych w szerszym kontekście, konieczne będzie pobranie kolejnych raportów z ERP-a. Następnie połączenie wszystkich tych raportów w jedno źródło danych. Po tych czynnościach następuje wykonanie kalkulacji i zaprezentowanie danych tak, aby dawały maksimum informacji zarządczej.

No tak, ale może się tak zdarzyć, że z ERP-a nie korzystają wszyscy i część firmy np.: Sprzedaż ma CRM-a poza ERP-em. Aby połączyć dane np.: HR-owe ERP i Sprzedażowe z CRM-a konieczne są kolejne raporty w Excelu. Raporty te należy połączyć z kolejnymi danymi w innym Excelu i znowu pisanie kalkulacji itd., itp.

Powiecie: no, ale właśnie po to zatrudniamy tych ludzi, aby robili te raporty. Oni przerabiają exporty z „raportów” z ERP-a tak aby dane nadawały się do wykorzystania. Zbierali te dane i przeliczali je co dziennie, co tydzień, co miesiąc, co kwartał, co rok. I tak ciągle, za to im płacimy. (link)

Ale Wy tak na serio? Zatrudniacie ludzi do przerabiania raportów z ERP-ów na przystępną postać danych? Przerabiają je, aby później i tak przeliczyć wszystko w Excelu (patrz grafika)?

Mamy ERP a w nim raporty

A gdyby te osoby mogły się skupić na analizowaniu przyczyn na podstawie raportów business intelligence?

Z jakiego powodu dany KPI ma wysokość taką a nie inną i dzięki temu firma mogłaby osiągać wyższe zyski? Gdyby tak, oszczędzać czas na wykonywaniu powtarzalnych czynności i móc szybciej podejmować decyzje i działania? Jak można do tego doprowadzić? Zdecydowanie wykorzystać oprogramowanie business intelligence (BI).

Dla BI nie ma znaczenia czy dane są w jednym systemie czy w wielu. Pobierze je z każdego systemu (ERP-y, CRMy, Call Center, Excel, Internet i połączy w zestawy danych takie jak chcemy.

W business intelligence wyliczone zostaną wskaźniki efektywności (KPI) i zaprezentowane będą w jednym miejscu w postaci interaktywnych wizualizacji. Dzięki BI możemy sięgać (drill down) do najmniejszego szczegółu zagadnienia. Wszystko to jest dostępne 24/7/365 z każdego miejsca na ziemi, na każdym urządzeniu.

Wykorzystując oprogramowanie business intelligence nie doświadczysz już zmartwień typu np.:

 1. Jest 20:00, a ja chcę sprawdzić, jak wygląda wskaźnik realizacji planu sprzedaży w podziale na handlowców.  Handlowcy już dziś nie pracują, ale Ty od razu na koniec dnia widzisz który z nich może mieć problem z dowiezieniem planu;
 2. Jest weekend, a ja chcę sprawdzić, jak wygląda wskaźnik opłacenia faktur przez Klientów (ile opłaconych w terminie, ile zbliża się do terminu, a ile przedterminowych, i o ile dni);
 3. Jestem w delegacji w innej strefie czasowej i chcę sprawdzić jaki jest % realizacji zamówień. Jakie mają największe opóźnienie;
 4. Chcę mieć pełną wiedzę o Kliencie w jednym miejscu z ERP-a, CRM-a i systemu do Mailingu;
 5. Chcę mieć pewność, że dane są aktualne i są tzw. Jedną prawdą.

Dzięki rozwiązaniom business intelligence (BI) możesz w mgnieniu oka dowiedzieć się jaka jest rentowność kontraktów i które nich de facto nie są opłacalne dla firmy, a tylko generują koszty. Taka wiedza może przydać się np.: w negacjach nowych warunków umowy przy przedłużaniu współpracy. Informacja jest zawsze dostępna w aplikacji na telefonie handlowca i nie wymaga żmudnego przeliczania rentowności przed każdym spotkaniem handlowym.

Mamy business intelligence

Te i wiele innych informacji dostarczy Ci BI, a Ty masz święty spokój i możesz skupiać się na generowaniu zysku uzbrojony po zęby w wiedzę o stanie swojego biznesu w każdym jego obszarze od sprzedaży, marketingu po księgowość, zakupy i administrację.


Jesteś zainteresowany wprowadzeniem usprawnień i automatyzacji w raportowaniu?
Skontaktuj się z nami.

  Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie twoich danych przez tę witrynę.

  Tags:

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *